گزارش بازار جهانی فولاد

گزارش هفته 48 سال 2021

 سنگ آهن
در هفته ای که گذشت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین  نوساناتی در محدود 100 دلار و کمتر از آن داشت و نهایتا پایان هفته  در حدود 101 دلار هر تن سی اف آر چین در ثبات ماند. انتظار می رود در کوتاه مدت بازار این ماده اولیه در ثبات نسبی بماند. با این که بنادر چین با قرنطینه هایی روبرو شده اند ولی از طرفی موجودی بالای سنگ آهن در بازار چین این کمبود را جبران خواهد کرد ضمن آن که تقاضا هم چندان مطلوب نیست.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت ثبت شده سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد با 12 دلار رشد به 62 دلار هر تن فوب  رسید و  سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز  60.5 دلار هر تن فوب ثبت شد که به همین میزان رشد داشت.
بیلت
هفته گذشته در بازار بیلت صادراتی سی آی اس متوسط قیمت  18 دلار افت داشته 611 دلار هر تن فوب دریای سیاه شد.  در چین هم بیلت وارداتی 5 دلار افت داشته 605 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.
در ترکیه قیمت بیلت وارداتی از 645 دلار به 635 تا 640 دلار هر تن سی اف آر رسید. قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز از 660 تا 695 دلار به 690 تا 695 دلار هر تن فوب رسید.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی از 645 تا 660 دلار  به 645 دلار هر تن سی اف آر کاهش یافت.
همچنین هفته گذشته به گزارش متال بولتن، متوسط قیمت بیلت صادراتی ایران  از ۵۸۵ تا ۵۹۰ دلار به 565 دلار هر تن فوب رسید.
بیلت در بازار ایران
شمش روند نزولی داشت. علت آن هم رکود بازار مقاطع بود که ریشه در سردرگمی بازار و ضعف تقاضا دارد. البته قیمت گذاری بورس و روند نزولی قیمت صادراتی در افت قیمت نقش داشت.مقاطع
هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس  در 750 دلار هر تن فوب بدون تغییر ماند.
در چین قیمت میلگرد صادراتی از 769 دلار به 781 دلار هر تن فوب افزایش یافت. میلگرد صادراتی ترکیه نیز از  725 دلار  به 710 تا 725 دلار هر تن فوب بهبود داشت.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد از 740 تا 745  دلار به 720 دلار هر تن سی اف آر رسید.
همچنین در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد در 1000 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثابت ماند. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در 790 یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت.
مقاطع در بازار ایران
فشار بورس کالا برای کاهش قیمت پایه شمش و میلگرد در بورس باعث سکوت بازار و افت قیمت میلگرد شد. همین امر بازار داد و ستد را متوقف کرد که بدترین شرایط برای تولید است.
تیرآهن با کاهش قیمت در بورس همراه با افت تقاضا روند نزولی داشت.
ورق
هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۸۲۵ تا ۸۵۰ دلار به 805 دلار هر تن فوب دریای سیاه کاهش داشت. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  نیز یک دلار ارزان تر شده  785 دلار هر تن فوب شنیده شد.
در ترکیه قیمت ورق گرم وارداتی از ۸۵۰  دلار به 835 تا 850 دلار هر تن سی اف آر رسید. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز 5 دلار  ارزان تر شده 825 دلار  هر تن سی اف آر شد.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم 20 یورو ارزان تر شده به 960 یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم 1740 دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد که 40 دلار افت هفتگی داشت.
همچنین هفته گذشته متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران بنا بر گزارش متال بولتن ۵۸۵ دلار  هر تن فوب و در ثبات بود. اسلب صادراتی سی آی اس نیز از   ۶۹۵ تا ۷۱۰ دلار به 605 تا 650 دلار هر تن فوب افت داشت.
ورق در بازار ایران
قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 255000 ریال بود که تا روز سه شنبه به 247000 ریال رسید. ورق مبارکه تغییر چشم گیری نداشت چون قیمت به کف خود رسیده است و تجار با رکود سنگین بازار در زیان هستند عرضه های مبارکه با استقبال روبرو نشد چون موجودی انبار ها بالاست از طرف دیگر رابطه سرمایه و این کالا هر روز در بازار کم رنگ تر می شود. در آینده نزدیک شاهد توقف صنایع پایین دست مبارکه به دلیل بالا خواهیم بود.
تحلیل هفته :
دولت بازار را از دو سو تحت فشار گذاشته است. اول عرضه های پیاپی و روند نزولی قیمت پایه در بورس. گام دوم دولت. کنترل روی بازار از طریق سامانه تجارت است. روند نزولی قیمت در بازارهای جهانی به کمک سیاست دولت آمده اما از سوی دیگر تقاضا به شدت ضعیف است. در واقع دولت با بازاری که کوچک شده و  کمتر از ظرفیت خود کار می کند روبروست. زمین زدن حریفی خسته و بیمار سخت نیست ولی نتایج آن زیبا نخواهد بود. قیمت شمش در بورس پایین می آید ولی باعث افزایش تقاضای آن نمی شود چون باعث عقب نشینی بازار می گردد. فارغ از این روند، کنترل سامانه تجارت توافق های بین بخش بازرگانی و تولید را بهم ریخته است. تولید بدون حمایت مالی مانده است در حالیکه بانک ها از وام دهی عقب نشسته اند. حجم انبوهی گندله بی مشتری است و افت قیمت جهانی هم انگیزه صادراتی را از بین برده است. افزایش شدید قیمت گاز حاشیه سود تولید کنندگان آهن اسفنجی را محدود کرده است. تولید کننده شمش هم بی مشتری است و همینطور مقاطع. قطع رابطه سرمایه با مصرف کننده ورق های مبارکه منجر به کوچک شدن بازار این کالا شده که همراه با افت قیمت هم هست. اگر منظور دولت کاهش قیمت است موفق شده. اگر تلاش دولت زمینه سازی برای صادرات است موفق شده هر چند که حجم صادرات بستگی به تقاضای خارجی دارد. اما در واقع دولت اصل موضوع را که تولید است دارد فدا می کند با این روند کارخانه ها متوقف می شوند که نتیجه آن کمبود شدید عرضه و افزایش قیمت است. سال های قبل بازار شاهد سیاست شیوه نامه و نتیجه آن بوده است. این هم همان روند است. کمتر از یک ماه با این روند دولت شاهد افزایش بدهی بخش فولاد خواهد بود که در کنار خود افت تولید و انباشت مواد اولیه بخصوص گندله را در پی دارد.
منبع: پایگاه خبری فولاد ایران

دسته‌بندی: