گزارش هفتگی بازار جهانی فولاد (هفته 14 سال 2022)

سنگ آهن
در هفته ای که گذشت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین حدود 5 دلار افت داشته 155 دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. البته قابل ذکر است که قیمت تا روز چهارشنبه به حدود 159 دلار بهبود یافته بود و امید به بهبود تقاضا بازار را خوش بین کرد ولی ظاهرا ابهامات بازار در رابطه با روند شیوع ویروس کرونا مجددا جو را منفی کرده قیمت افت داشت.
همچنین قابل ذکر است قیمت نسبت به یک ماه قبل نیز تنها یک دلار افت داشته است.

بیلت
هفته گذشته میلادی متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس از 790 دلار به 775 تا 780 دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید. قابل ذکر است قیمت سه هفته قبل 823  دلار بود.  در چین هم بیلت وارداتی از  660 تا 670 دلار به 660 تا 680 دلار هر تن سی اف آر رسید.
در ترکیه قیمت بیلت وارداتی تا 100 دلار رشد داشته 900 دلار هر تن سی اف آر شد. قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز از 790 تا 820 دلار به 920 تا 950 دلار هر تن فوب رسید.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی نسبت به یک ماه قبل رشد 10 دلاری داشته 810 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.
همچنین هفته گذشته به گزارش متال بولتن، متوسط قیمت بیلت صادراتی ایران نیز 4.3 درصد رشد هفتگی داشته 710 تا 730 دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت 4 هفته قبل نیز 680 تا 700 دلار هر تن فوب بود.

مقاطع
هفته گذشته متوسط قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس 12 درصد افت داشته 800 تا 810 دلار هر تن فوب ثبت شد. این در حالیست که 4 هفته قبل نیز قیمت  960 دلار هر تن فوب  بود.
در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی 861 دلار هر تن فوب بود که یک درصد رشد هفتگی داشت و نسبت به یک ماه قبل نیز تا 5 دلار بهبود داشته است. میلگرد صادراتی ترکیه نیز در 960 دلار هر تن فوب ثبات داشت.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در 1135 دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند که البته نسبت به یک ماه قبل تا 100 دلار رشد داشته است. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد از 1340 یورو به 1290 یورو هر تن درب کارخانه رسید در حالیکه 4 هفته قبل 920 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شده بود.
بازار میلگرد علیرغم افزایش قیمت در هفته های اول از نفس افتاد. دلیل اصلی آن موجودی های ارزان قیمت خریداری شده در پایان سال قبل بود ولی پایه قیمت اعلام شده برای بورس این هفته اجازه برگشت قیمت را برای مدت بیش از یک هفته نمی دهد.
تیر آهن روند نزولی داشت. تقاضای این کالا بسیار پایین آمده و بسته شدن صادرات به افغانستان نیز مزید بر علت گردیده است.

ورق
هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس از 1020 دلار یک هفته قبل به 965 دلار هرتن فوب دریای سیاه رسید که نسبت به یک ماه گذشته نیز تا 95 دلار افت داشته است. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز کمتر از 2 درصد افت هفتگی داشته به 872 دلار هر تن فوب رسید. البته نسبت به یک ماه قبل حدود 10 دلار رشد داشته است.نگرانی های مربوط به شیوع مجدد کرونا بازار چین را دچار اختلال نموده است. 
در بازار داخلی اروپا ورق گرم 3 یورو افت هفتگی داشته 1387 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. قیمت هفته دهم سال جاری میلادی را در 1230 یورو به پایان برده بود. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم در 1450 دلار هر شورت تن ثبات هفتگی داشت ولی یک ماه قبل 1180 دلار هر شورت تن درب کارخانه بود.
همچنین هفته گذشته متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران بنا بر گزارش متال بولتن 760 تا 850 دلار هر تن فوب شنیده شد در حالی که 4 هفته قبل را در 750 دلار به پایان برده بود. اسلب صادراتی سی آی اس نیز 3.3 درصد افت هفتگی داشته 860 تا 870 دلار هر تن فوب شنیده شد. در حالی که 4 هفته قبل نیز 870 تا 930 دلار هر تن فوب بود.


ورق در بازار ایران
قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز دوشنبه 260000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 243000 ریال رسید. ورق گرم که از اواخر اسفند روند صعودی گرفته بود آرام شد. باید منتظر اعلام قیمت اسلب در بورس بود که پایه قیمت ورق گرم است.
ورق اکسین اول هفته روند صعودی داشت اما با فرونشست بازار، قیمت تعدیل شد. از آنجا که از پایان اسفند ماه تابحال اسلب در بورس عرضه نشده در نتیجه قیمت فروش اکسین هم مشخص نیست.
ورق سرد با ثبات روبرو بود. ابطال معامله مبارکه در بورس اعلام این خبر بود که بورس علاقه مند به رها سازی قیمت ورق نیست. باید صبر کرد و قدرت بازار را دید. البته عرضه های پایان سال قبل هنوز در بازار می چرخد.
ورق گالوانیزه بازار به نسبت آرامی داشت. تحریم روسیه و درگیری اکراین قیمت روی را بالا برده است.

تحلیل هفته :
بازار از شروع مساله اکراین حساس شده و قیمت های داخلی رو به صعود گذاشت. از طرف دیگر صادرات شمش در خلال تعطیلات نوروز روند شتاب آلودی داشته و این روند ادامه خواهد داشت. ترک ها شمش ارزان قیمت ایران را تبدیل به میلگرد خودشان می کنند و شمش تولیدی خودشان را صادر می کنند. تفاوت قیمت شمش ایران در قیمت حدود ۷۰۰ دلار با شمش ترک ۸۲۰ دلاری تداوم این وضع را نوید می دهد. در مورد ورق این فاصله بیشتر است. اسلب ایران فوب ۷۲۰ دلار فروش رفته همین اسلب سی اف آر ایتالیا ۹۸۰ دلار خریدار دارد البته با اعتبار اسنادی که ما نمی توانیم عمل کنیم ولی تفاوت بسیار است. در واقع قیمت شمش و اسلب ایران یک ماه فرصت دارد تا به سطح جهانی نزدیک شود. از طرف دیگر بازار ایران هنوز فعال نشده و تقاضا به بازار نیامده بنایراین باید تا هفته آینده صبر کرد و منتظر روند بازار نشست. بازاری که تحت تاثیر صادرات است و تقاضای صادراتی آنقدر قوی است که به سادگی رکود بازار داخلی را پوشش خواهد داد. نکته ای که نباید فراموش کرد این است که توقف تسهیلات بانک ها روند تقاضا را کند کرده است. باید توجه داشت که احتمال دارد با افزایش تقاضای ترانزیت کالا از اردیبهشت هزینه حمل افزایش یابد و بعضا با مشکل ظرفیت خالی تریلی روبرو شویم. تهدید قطع برق هم در راه است. اگر این شرایط باشد شاید رکود بازار داخلی نعمتی برای کنترل تورم باشد!

پایگاه خبری فولاد ایران

کد خبر : ۶۰,۸۴۰

دسته‌بندی: