گزارش هفتگی بازار جهانی فولاد (هفته 47 سال ۲۰۲۲)

سنگ آهن
فولاد ایران: در هفته ای که گذشت متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی در چین  نوساناتی داشت. تا اواسط هفته با توجه به شدت گرفتن شیوع کرونا و جو منفی بازار قیمت از 98 دلار به 94 دلار هر تن سی اف آر هم رسید ولی تا پایان هفته با توجه به شروع خرید ها برای تکمیل انبارها در تعطیلات سال نو قیمت تا نزدیکی 100 دلار برگشت.

قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته در بازار واردات قراضه در ترکیه متوسط قیمت قراضه سنگین 80-20  با توجه به افزایش خرید ها صعودی بود و از حدود 340 دلار به 355 دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن بهبودهایی داشته از  294 دلار به 314 دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز با 18 دلار افت به 350 دلار هر تن سی اف آر رسید.

بیلت
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی آخرین متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس حدود 478 دلار هر تن فوب دریای سیاه بود که کمتر از 3 دلار بهبود قیمت هفتگی داشت. در بازار واردات چین بیلت تا 2.5 دلار افت  هفتگی داشته به 450 دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی چین نیز آخرین قیمت بیلت هفته گذشته تا 7 دلار کاهش داشته 493 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت 10 دلار کاهش داشته به 505 دلار هر تن سی اف آر رسید.
بیلت صادراتی ایران نیز از 449 دلار به 458 دلار هر تن فوب افزایش داشت.
بیلت در بازار ایران

کارخانه نورد گرم

 

تحلیل هفته
فولاد ایران: تحلیل هفته
1- هفته گذشته دولت هند به علت رکود تقاضا عوارض صارداتی مواد اولیه فولاد را حذف کرد و همین امر باعث کاهش قیمت کنسانتره و آهن اسفنجی خواهد شد.
2- به علت شیوع مجدد کرونا در چین چشم انداز تقاضای فولاد همچنان ضعیف و مبهم می باشد.
3- تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه عامل فشار بر قیمت نفت می باشد و همین امر قیمت شمش را کاهش خواهد داد.
4- بازارهای جهانی در تب و تاب ژانویه هستند بنابراین تقاضا در نیمکره شمالی و امریکا چشم انداز قوی ندارد.
برآیند همه اینها آن است که قیمت و تقاضا روند نزولی خواهد داشت.

در بازار داخلی
1- آهن اسفنجی در بورس کالا با کاهش بیش از 900 تومان میانگین قیمت پایه روبرو شد.
2- برای اولین بار شمش در بورس خریدار نداشت حتی عرضه های مدت دار هم با عدم استقبال روبرو شد.
قیمت شمش در بازار حدود هر کیلو هزار تومان تمام شده ارزانتر از میانگین قیمت فروش در بورس است.
3- میلگردهای عرضه شده در بورس فروخته نشد. علت آن تفاوت قیمت بیش از 1000 تومان با بازار بود.
4-   محدودیت هایی که بورس برای عرضه کارخانجات ایجاد کرده تا آنها که شمش خود را از بورس تهیه می کنند باید محصول آن را نیز در بورس عرضه کنند باعث شده تا بازار دستوری از بازار واقعی فاصله زیادی بگیرد.
بازار امروز تحت دو فشار قرار دارد :
فشار اول از سمت سفته بازهایی است که مواد اولیه یا محصول را به صورت مدت دارد خریده اند و به صورت نقدی در بازار عرضه می کنند. کارخانه هایی که مشغول عرضه به صورت مدت دار هستند اگر به دنبال فروش نقدی باشند باید قیمت را بسیار پایین بیاورند در این صورت بازار به شدت عقب نشینی خواهد کرد و همه زنجیره فولاد زیر سوال خواهد رفت.
مساله دوم انگیزه احتیاطی خریداران است که ناشی از روند کاهشی در بازار داخلی و بازار جهانی است با چاشنی مسایل اجتماعی. در نتیجه با اینکه پروژه عمرانی نیست تقاضای تجاری بازار هم به صفر می رسد. تنها راه برون رفت از مشکلات این است که دولت صادرات را به شدت تشویق کند و برای این کار باید پاداش صادراتی برای فولاد در نظر بگیرد و از طرف دیگر در بازار داخلی دست از کنترل های بی مورد و دخالت های بیجا در صنعت فولاد بخصوص توسط بورس کالا بردارد. در شرایطی که عرضه بسیار فراتر از تقاضاست کنترل های دولت به غیر از ایجاد ورشکستگی نتیجه دیگری نخواهد داشت بزرگی حجم بازار فولاد آنقدر قوی است که به سادگی بانک ها را دچار مشکل خواهد کرد. قبل از اینکه کار به اجبار بکشد بهتر است که دولت چاره اندیشی کند.

 

منبع: پایگاه خبری فولاد ایران

دسته‌بندی: